مجله آموزشی

آشنایی با تخت کودک و نوجوان

يكى از كارهايى كه باعث از بين رفتن خستگى انسان مى‌شود، خوابيدن است؛ تخت خواب مناسب، باعث مى‌شود تا افراد خواب راحتى را تجربه كنند. خوابيدن بر روى يك تخت مناسب و استاندارد باعث ايجاد يك حس خوب و خوشايند در افراد مى‌شود. براى خريد يك تخت مناسب بايد به عوامل و استاندارد هاى مختلفى توجه داشت. همچنين شما بايد علاوه بر توجه به ايده‌ال‌ها و استانداردها، بر اساس سليقه خود و فرزندانتان، يك تخت مناسب و خوب را انتخاب كنيد.

همچنين در هنگام خريد تخت كودك و نوجوان باید توجه داشته باشید، تختى را انتخاب كنيد كه از لحاظ كيفيت استاندارد باشد و از لحاظ ظاهرى كاملاً مطابق سليقه فرزندتان باشد، چراكه فرزند شما بايد به مدت طولانى از آن تخت استفاده كند.

ارتفاع مناسب تخت

يكى از مهم‌ترین ویژگی‌های انتخاب تخت مناسب، ارتفاع آن است. درواقع ارتفاع مناسب تخت خواب باعث گردش خوب هوا در زير تخت خواب مى‌شود. اين امر موجب جلوگيرى از رشد ميكروب و باكترى مى‌شود. همچنين داشتن فضا و ارتفاع مناسب، باعث مى‌شود تا از ايجاد رطوبت نيز به طور جدى جلوگيرى شود. نكاتى كه بيان شد، علاوه بر اينكه باعث حفظ بهداشت مى‌شود، همچنين موجب داشتن و ارمغان آوردن يك خواب با كيفيت و خوب می گردد.

همچينن يك تخت خواب خوب، نبايد با زمين مماس باشد، اين وجود فاصله بين تخت و زمين باعث مى‌شود تا مجاب به تميز كردن زمين زير تخت باشيد؛ از همين رو اجازه رشد حشرات موذى وجود نخواهد داشت. همچينن اگر ارتفاع تخت كمتر از حد استاندارد باشد، هنگام نشستن بر روى لبه تخت، پاها جمع شده و زانوها بالا مى‌آید؛ اين امر ممكن است باعث آزرده شدن افراد با قدهاى نسبتاً بلند شود. یکی از نکات مثبت شهرزاد چوب همکاری با برندهای مطرح نظیر آتشکار المنت می باشد.

همچنين قابل توجه است كه افرادى كه قد بلندى دارند، به هنگام دراز كشيدن بر روى تخت دچار مشكل خواهند شد. بايد به اين نكته توجه كامل كنيد كه، تخت كودك و نوجوان بايد در اندازه و سايز مناسبى خريدارى شود؛ به دليل اينكه كودك از زمان نوزادى تا سن ١٨ سالگى قرار است بر روى آن بخوابد، اگر اندازه و طول تخت مناسب نباشد، نوجوانان در سنين ١٧ يا ١٨ سالگى دچار مشكل خواهند شد.

ارتفاع مناسب تخت كودك و نوجوان

ارتفاع مناسب براى تخت خواب استاندارد چيزى حدود ٣٥ تا ٤٠ سانتى‌متر است. اين موضوع درباره تخت كودك و نوجوان نيز صادق است. درواقع ارتفاع مناسب تخت خواب كودك و نوجوان باتوجه به سن فرد تخمين زده مى‌شود. به صورت معمول، ارتفاع استاندارد تخت كودك و نوجوان، حدود ٢٠ تا ٣٠ سانتى‌متر است. البته كه كودكان و نوجوانان همواره در حال رشد و قد كشيدن هستند و ممكن است حتى نياز باشد در طى سنين مختلف سايز تخت را تغيير دهيد.

توجه كنيد كه اگر در جست‌وجوى تخت مناسب براى نوزادتان هستيد، بايد اين مسئله را در نظر بگيريد كه پس از مدتى ممكن است مجبور به تعويض تخت شويد. به همين علت شما بايد يك تخت خواب كودك و نوجوان چند منظوره بخرید. اين تخت چند منظوره بايد از سن نوزادى تا سن نوجوانى براى افراد قابل استفاده باشند. يكى از مهم‌ترین مزیت‌هایی كه تخت خواب چندمنظوره دارد، اين است كه شما ديگر نيازى به تعويض تخت از نوزادى تا نوجوانى فرزندتان نخواهيد بود.

نكته ديگر و قابل توجه اين است كه با افزايش سن كودك، شما بايد ارتفاع تخت را نيز تغيير دهيد، به عنوان مثال ممكن است مجبور به افزايش ارتفاع تخت شويد. همچنين اگر قد كودك از ميانگين قد ديگر كودكان در سن او، كمتر است؛ لزومى به تغيير ارتفاع تخت نخواهد بود. نكته قابل توجه اين است كه اگر كودك شما در سن ٥ سالگى تحرك زيادى بر روى تخت دارد، بايد ارتفاع تخت را به حداقل استاندارد برسانيد.

جا‌به‌جایی آسان

سهولت در جابه‌جایی يكى از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است بايد هنگام خريد تخت كودك و نوجوان به آن توجه داشت. تقريباً بيشتر تخت خواب‌ها قابليت جدا شدن و حمل‌ونقل راحت را دارا هستند و اين بهترين ويژگى يك تخت مناسب است. اگر شما خود صاحب يك خانه نيستيد، احتمالاً هرسال مجبور به تغيير در محل زندگى و عوض كردن خانه، خواهيد بود؛ از همين رو بهتر است در هنگام خريد تخت خواب، به وزن و روش جابهجايى آن توجه كامل را داشته باشيد.

همچنين سعى كنيد كه نوعى از تخت را برگزينيد كه در كنار مقاومت و استحكام بالا، سبك نيز باشد. برخى از تخت‌ها به دليل مواد به كار رفته در آن وزن بالايى دارند و در هنگام جابه‌جایی مشكلات زيادى را براى صاحبان خود ايجاد مى‌کنند. پس بهتر است كه تختى را خريدارى كنيد كه داراى كيفيت بالا در كنار وزن استاندارد باشد.

رنگ تخت خواب كودك و نوجوان

رنگ تخت خواب، تماماً به عهده خريدار و توليد كننده است. والدين مى‌توانند بر اساس رنگ ديگر وسايل اتاق فرزندشان، تختى را انتخاب كنند كه به خوبى با اتاق كودك ست شود. همچنين نبايد از رنگ‌های تيره براى تخت خواب كودك و نوجوان استفاده كنيد؛ چراكه اين رنگ بسيار دلگير و كدر است و ممكن است پس از مدت كوتاهى دوباره مجبور به خريد تختى نو شويد.

همچنين توجه كنيد كه اگر اتاق فرزند شما كوچك است، بهتر است متناسب با فضا و اندازه اتاق تخت خواب را خريدارى كنيد. همچنين سعى كنيد از رنگ سفيد و ديگر رنگ‌های روشن براى تخت خواب كودكتان استفاده كنيد، چراكه اين رنگ تخت زمانى كه در يك فضاى كوچك قرار مى‌گیرد باعث بازتر و بزرگ‌تر ديده شدن فضا مى‌شود. شايان ذكر است كه نوجوانان دختر، بيشتر تمايل به رنگ صورتى و پسران بيشتر آبى را دوست دارند، پس به اين نكات بايد توجه ويژه داشت.

جنس تخت خواب خوب

جنس تخت خواب، يكى از عوامل تعيين كننده در قيمت، ظاهر و كيفيت تخت خواب است. اين روزها تمامى تخت‌های موجود در بازار از جنس چوب و فلز هستند و به طور كلى به دليل استفاده از روغن جلا ممكن است بوى نامطبوعى نداشته باشند. اما گاهى ممكن است برخى از تخت خواب‌ها به دليل استفاده از روغن جلا داراى بوى نامطبوعى باشند، از همين رو ممكن است اين بوى بد بر روى قيمت و تعداد خريداران آن محصول تاثير منفى بگذارد.

جنس مناسب تخت خواب كودك و نوجوان

اگر در شرف خريد يك تخت خواب مناسب براى اتاق فرزندتان هستيد، بايد بگوييم كه باتوجه به رنگ و جنس تخت خواب مى‌توانید به راحتى تخت خواب مورد نظر خود را انتخاب كنيد. توجه كنيد باتوجه به بالا رفتن قيمت كالاها، قيمت تخت خواب نيز بالا رفته است. ممكن است با خود بگوييد بايد طبق بودجه خود، تختى با كمترين قيمت را خريدارى كنيد!

بايد اين نكته را در نظر داشته باشيد كه كودكان در سنين پايين ممكن است تحرك زيادى داشته باشند و گاهى اصطلاحاً بر روى تخت بپر بپر كنند؛ از همين رو لازم است كه تختى را انتخاب كنيد كه جنس آن از چوب بوده و ظرافت بيشترى داشته باشد؛ چراكه در صورتى كه فرزند شما از سمت تخت فلزى آسيبى ببيند، ممكن است اين آسيب بسيار گران تمام شود. گرچه ممكن است قيمت تخت فلزى بسيار پايين‌تر از قيمت تخت چوبى باشد اما نبايد تخت فلزى را خريدارى كرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فیس بوک واتس آپ واتس آپ تلگرام
سایدبار
فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من